Princip korištenja ultrazvuka u dijagnostičke svrhe je vrlo jednostavan. Aparati za pregled odašilju ultrazvučni val, odnosno ultrazvuk - zvuk čija je frekvencija iznad gornje granice čujnosti za ljudsko uho i iznosi 20kHz. Zavisno od vremena koje je potrebno se val vrati određuje se udaljenosti i oblik objekta.
Ultrazvučni pregledi su jednostavni, neškodljivi i predstavljaju pouzdanu i efikasnu metodu u otkrivanju i praćenju različitih oboljenja. Sam postupak je bezbolan, jednostavan i neinvazivan a prilikom pregleda ljekar na kožu stavlja specijalni gel koji propušta ultrazvučne talase kroz tkivo.
U našoj Poliklinici možete obaviti sve vrste ultrazvučnih pregleda i to sa najmodernijim uređajima u oblasti ultrazvučne dijagnostike:
Ultrazvučna dijagnostika
Ultrazvuk abdomena
Ultrazvučni pregled abdomena pruža detaljan uvid u veličinu i strukturu parenhimatoznih organa: jetre, slezine, pankreasa, žučnog sistema (žučne kese i žučnih puteva), bubrega, nadbubrežnih žlijezda. Ovom metodom se može vizualizirati trbušni dio aorte, mokraćna bešika i prostata kod muškarca.
Ultrazvuk srca
Kolor dopler krvnih sudova
Kolor dopler je bezbolna neinvazivna ultrazvučna pretraga za ispitivanje strukture i oblika krvnih sudova, kao i kvaliteta cirkulacije.Metoda otkriva eventualna suženja, proširenja ili krvni ugruške u krvnim sudovima.
Ultrazvuk dojke
Ultrazvuk dojke je dijagnostička metoda kojom ljekar dobija uvid u stanje tkiva dojke putem bezopasnih visokofrekventnih zvučnih talasa koji se putem adekvatnog softvera vizuelizuju na ekranu. Ultrazvuk dojke je najpogodnija metoda u dijagnostici oboljenja dojke jer je bezopasan, neškodljiv, bezbolan a sa velikom vjerovatnoćom razlikuje maligne od benignih promjena u dojci.
Ultrazvuk štitne žljedze
Štitna žljedza ili tiroida je smještena u prednjem dijelu vrata i jedna je od najvećih zlijezda u organizmu. Važna je u regulaciji metabolizma a takođe utiče na rad ostalih žljezda sa unutrašnjim izlučivanjem. Ultrazvuk štitne žljezde je bezbolna i bezopasna metoda kojom se može odrediti veličina, oblik i prokrvljenost štitne žljezde.
Ultrazvuk kukova kod beba
Prvi ultrazvučni pregled bebinih kukova potrebno je uraditi u prva tri mjeseca života (najbolje između 1 i 2. mjecesa), da bi se na vrijeme utvrdilo da su kukovi „zreli“.